Mesindussekkumise õppevideod - 
kasulik vaatamine mesinikule - huvitav meesõbrale

Mesilaspere saneerimine

Mõiste saneerimine tähendab tervendamist ehk siis, tervise parandamist. Mesilaspere kontekstis kasutame seda mõistet mesilaspere taas elule aitamise puhul. Saneerimine võib päästa mesilaspere hukkumisest. Saneerimist kasutatakse tavaliselt mesilaspere nakatumise korral Ameerika haudmemädanikuga. Seda töövõtet on kasutatud ka Euroopa haudmemädanikust vabanemiseks.

Õppefilm Mesindusinventaari desinfitseerimine

Rikkaliku meesaagi suudavad koguda terved ja elujõulised mesilaspered. Mesilaspere tervist silmas pidades on oluline järgida hügieeni- ja bioohutusnõudeid, mis on peamine abinõu tõkestamaks haiguste levikut mesilas. Kliinilise pildi avaldumisel mesilasperes võib olla juba hilja. Mida suurem on mesila, seda suurem on haiguste leviku risk.

Analüüside vajalikkus, võtmine ja saatmine

Selleks, et suuta ära hoida mesilasperede kahjustusi või nende kaotamist, on oluline uurida, kuidas mesilaspere ja mitmesugused talla ohtlikud organismid koos toimivad. Missugused on mesilasperet ja selle ellujäämist ähvardavad suuremad ohud? Haigused, parasiidid ja kahjurid võivad viia mesilaspere hukuni. Vaata kuidas võtta mesilasperest analüüse ja kuidas täita kaaskiri labori jaoks.

Mesindussaadused: Õietolm

Õietolm on pulbritaoline tolmjas mass, mis koosneb seemnetega paljunevate taimede tolmukates  valminud tolmuteradest. Mesilased koguvad endale õietolmu toiduks. Õietolm on nende jaoks valkude, mineraalainete ja vitamiinide allikaks. Samuti on õietolmu vaja uue põlvkonna mesilaste kasvatamisel.

Mesindussaadused: Suir

Kui õietolm on kärjekannudesse paigutatud, hakkavad mesilased tombukesi kokku suruma ja tampima, mille tõttu tombukesed lagunevad ja tekib tihe mass. Kärjekann täidetakse ⅔ ulatuses, see on umbes 18 tombukest, Peale seda kaetakse õietolm mee kihiga. Algab anaeroobne piimhappeline käärimine. Kogu protsess vältab umbes 15 päeva. Nüüd on meil valmis uus saadus - suir. Vaata kuidas eraldada suir kägedest ja mida sellega teha.

Mesilasemade kasvatamise põhivõtted

Miks meil on üldse mesilasemasid vaja kasvatada? Selline küsimus võib mesinikul tekkida, kuna instinktiivselt mesilased sülemlevad või vahetavad salajase emadevahetuse teel mesilasema ise välja. Kui mesinik soovib, et mesilased oleksid rahulikud, tootlikud, haigus- ja talvekindlad, peab ta ise tegutsema. Selleks on vaja endale selgeks teha mesilaspere bioloogia ja mesilasemade kasvatamise alused.

Kuidas anda mesilasperesse uut mesilasema?

Kuidas ja miks võiks mesilasemasid vahetada? Kuidas teha seda korpustarus, kuidas lamavtarus? Millal vahetada tootmismesilas mesilasemasid? Lühike kokkutvõte alustavale mesinikule..

 

 

 

 

Varroositõrje põhivõtted

Varroalest (Varroa destructor) on parasiitne lest, kes nakatab mesilasi ja hauet, põhjustades varroosi (ladina varrosis). Varroalestast on saanud tänapäeval kõige ohtlikum meemesilaste haigusetekitaja, lisaks põhjustab see suurt majanduslikku kahju. Õppevideos selgitatakse miks ja kuidas tuleks teha lestatõrjet ennetavalt ja kuidas lesta monitoorida, et määrata vajalik tõrje. Ravimeetodeid on mitmeid.

Kärjeraamide desinfitseerimine seebikivi lahuses

Peale vahasulatust tekib mesinikul küsimus, mida teha kasutatud kärjeraamidega, kas neid saab uuesti kasutada. Kui jah, siis kuidas oleks võimalik neid puhtastada ning desinfitseerida. Selleks keedetakse kärjeraame seebikivi lahuses.